KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 2666052
*
nr 266 6052
Gouache
Uno Vallman 27x35
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
950 kr
Sista tid för bud online:
måndag 8 september 2003
kl 18:30:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
8/9 10:22:15
1
900 kr
8/9 11:24:08
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache konst täckfärg vattenfärg
-
5064 Relieftavla / ..
Vincent Oreilly, aluminium, ej signerad, oramad, 1..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:04
-
6196 Ritningar
4 st, Mlitaria, yttermått inklusive ram: 38x42 cm
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:59
-
6035 Skål
Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Kosta, diameter:..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:06
-
6012 Tryck på duk
André Planson, Paris, Edition Hubert Baille, 99x61..//
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:05
*
Gouache
nr 266 6052
Gouache
Uno Vallman 27x35
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.000 kr |
Såld: | 950 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 8 september 2003 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
8/9 10:22:15 | 1 | 900 kr |
8/9 11:24:08 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache konst täckfärg vattenfärg
-
5064 Relieftavla / ..
Vincent Oreilly, aluminium, ej signerad, oramad, 1..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:04 -
6196 Ritningar
4 st, Mlitaria, yttermått inklusive ram: 38x42 cm
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:59 -
6035 Skål
Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Kosta, diameter:..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:06
-
6012 Tryck på duk
André Planson, Paris, Edition Hubert Baille, 99x61..//
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:05